Bývanie Stavebníctvo Reality: Bývanie s hlavou v oblakoch

13.01.2012 - Pre väčšinu ľudí je dobré bývanie základom spokojného života.Najmä rodiny a páry, ktoré zvažujú svoje druhé bývanie, kladú dôraz na priestor, funkčnosť a výnimočnosť budúceho príbytku. Jednou z možností sú mezonetové byty.

Bývanie Stavebníctvo Reality: Bývanie s hlavou v oblakoch Napriek miernemu oživeniu realitného trhu je v súčasnosti v Bratislave približne štyritisíc voľných bytov. Dostatok ich je najmä v novostavbách, takže to na prvý pohľad vyzerá tak, že je z čoho vyberať. Treba si však otvorene priznať, že v mnohých prípadoch ich atraktivita nie je príliš vysoká. V Bratislave je niekoľko atraktívnych lokalít, ale bývanie v nich je finančne veľmi náročné. Domy a byty na Kolibe, v Devíne alebo Novom meste často prevyšujú možnosti záujemcov. Preto po zvážení všetkých za a proti, ako je cena, miesto, dostupnosť alebo občianska vybavenosť, uprednostňujú okrajové časti mesta, predmestia alebo priľahlé oblasti. Mnoho ľudí tiež zostáva verných lokalite, v ktorej žijú a ktorú poznajú. V posledných rokoch navyše rastie záujem o bývanie v blízkosti prírody. Všetko toto vrátane mezonetových bytov ponúka bytový komplex Račany Bianco.


PRIESTOR NADOVŠETKO
Mezonetové čiže dvojpodlažné byty si získavajú čoraz viac priaznivcov. Spájajú totiž prednosti bývania v byte a rodinnom dome. Okrem toho sú fotogenické, nádherne sa predvádzajú návštevám a ponúkajú originálne priehľady. Umožňujú oddeliť privátnu časť bytu od spoločenskej, alebo, ak chcete, spálňu od obývačky, kuchyne a jedálne. Navyše slovo mezonet je sexy, má pôvod vo francúzskom maissonette - domček. Po stavebnej stránke môže ísť o prepojenie dvoch bytov nad sebou vnútorným schodiskom, ktoré je typické najmä pre rekonštrukcie starších bytových domov. Potom to môže byť prepojenie najvyššieho poschodia s podkrovím, ako aj vopred naplánovaná nadstavba na plochých strechách novostavieb.


ROVNÉ SCHODY
Ak sa rozhodnete bývať v mezonetovom byte, musíte rátať s tým, že jeho súčasťou sú schody, s ktorými je bývanie vždy o čosi komplikovanejšie. Na druhej strane, bez nich by mezonet nebol mezonetom. Najlepšie riešenie je, ak je schodisko rovné, široké a nie príliš strmé. Rôzne točité alebo zalamované schodiská nie sú vhodné. To pochopíte hneď, akonáhle ponesiete po schodoch kôš s bielizňou alebo podnos s čajom. Pozor by ste mali dať aj na tepelnú pohodu. Pri zlom kúrenárskom riešení teplý vzduch stúpa hore, výsledkom čoho je prekúrené vrchné podlažie a chladnejšie prízemie. Keďže spálne bývajú situované väčšinou hore, ideálny stav by bol presne opačný. Dá sa tomu predísť správnym rozmiestnením vykurovacích telies. Ideálne je podlahové vykurovanie. Rovnakým problémom je vetrateľnosť obytného priestoru. Počet a umiestnenie okien by mali byť naprojektované tak, aby bolo možné vytvoriť prievan. Treba si uvedomiť, že mezonet je vlastne podkrovný byt, pre ktorý sú typické veľké teplotné odchýlky. Preto je veľmi dôležitá aj tepelná izolácia pod strechou. Rozpálená strecha by vás v lete mohla z bytu doslova vyhnať. Riešením môže byť aj klimatizácia, nie každý ju však znáša.


ZLATÁ AKCIA RODINY

Nespornou výhodou mezonetových obydlí je priestrannosť. Aj trojizbový byt tak môže získať punc originality a rozľahlosti. Vyššie poschodie je spravidla o niečo menšie, ale už len to, že sa v byte nachádza schodisko, vytvára predpoklady na to, že sa v ňom nebudete cítiť stiesnene. Niektoré mezonetové byty sú riešené ešte originálnejšie. Podlaha horného poschodia nie je po celej ploche totožná so stropom dolného podlažia, ale na niektorých miestach je otvorená a ponúka pohľad nadol. Vďaka veľkým oknám a často aj terasám mezonetový byt poskytuje krásny výhľad na okolie. Mezonetový byt je ideálny pre mladých ľudí v plnej fyzickej sile s odrastenými deťmi, ktorí majú záujem o originálne bývanie. V neposlednom rade je aj dobrou investíciou, pretože ide o atypický byt. V každej dobe sa nájde dostatok záujemcov, ktorí hľadajú niečo výnimočné. Pokiaľ má mezonetový byt aj terasu, ide o zlatú akciu rodinného majetku. Dá sa veľmi dobre prenajať hlavne cudzincom, ktorí prichádzajú na Slovensko na niekoľko rokov a nechcú sa tu len "ubytovať".


DRUHÉ BÝVANIE

Podľa manažéra projektu Račany Bianco Martina Chrenka ich byty si kupujú predovšetkým ľudia, ktorí hľadajú po štartovacom byte svoje druhé bývanie, majú dobrý príjem, pracovnú pozíciu, darí sa im v podnikaní a chcú si takýmto spôsobom splniť sen či dopriať darček na celý život. Zaujímavosťou je, že o projekt majú záujem najmä miestni obyvatelia. Takmer dve tretiny bytov si kúpili Račania, ktorí poznajú jedinečnosť tejto lokality. Okrem Rače vyrástli v posledných rokoch nové mezonetové byty aj na Kolibe, v Karlovej Vsi či Petržalke

Archív

Aktuality

Račan: Grafobal poskytol pozemky na cyklotrasu

Investor novej rezidenčnej štvrte Račany Bianco, spoločnosť Grafobal Group Development, poskytol pozemky pre výstavbu Malokarpatsko-šúrskej cyklomagistrály, ktorá prepojí Raču, Vajnory a Svätý Jur.

Viac

Grafobal poskytol pozemky na cyklotrasu

Investor novej rezidenčnej štvrte Račany Bianco, spoločnosť Grafobal Group Development, poskytol pozemky pre výstavbu Malokarpatsko-šúrskej cyklomagistrály, ktorá prepojí Raču, Vajnory a Svätý Jur.

Viac

Ďalšie