Hospodárske noviny: Záujem o byty stúpa. Trh lámal rekordy

23.11.2010 - Nárast poskytnutých hypoték aj obavy z daňových zmien v novom roku rozhýbali realitný trh. Záujem o nové byty na jesennom trhu prekonal aj očakávania analytikov. „Pri porovnaní druhého a tretieho kvartálu tohto roka je možné hovoriť o náraste takmer 20 percent,“ povedal pre HN Filip Žoldák z realitnej kancelárie Lexxus. Medziročne stúpol záujem o 12 percent.

Za oživením aj banky
„Tak ako každý rok, aj v tomto roku sa príchodom jesene zvýšil záujem o kúpu bytov, ktorý zvyčajne trvá do Vianoc,“ vysvetľuje Peter Gordík zo žilinskej realitnej kancelárie Red. Oproti minulým rokom však stojaté vody realitného trhu pomohli oživiť aj banky. „V porovnaní s rokom 2008, ktorý bol doposiaľ najúspešnejším v predaji úverov na bývanie, zaznamenávame 36-percentný nárast,“ konštatuje Dáša Polláková z ČSOB. Vlaňajšok prekonávajú banky dokonca aj trojnásobne.

O oživení hovoria aj samotní developeri. „Od septembra sme predali takmer 40 percent bytov druhej fázy projektu,“ prezradil Martin Chrenko zo spoločnosti Intercom Development, ktorá stojí za projektom Račany Bianco. Podľa jeho slov bol najväčší záujem o dvojizbové byty.

Ubudlo špekulantov
Kým v Bratislave šli na odbyt hlavne mešie byty, zvyšok Slovenska sa sťahoval do väčšieho. „Najväčší záujem je o staršie dvoj- až štvorizbové byty na sídliskách. Takmer žiaden o garzónky,“ porovnáva pohyby v Žiline Gordík. Predaju pomohli aj obavy z navrhovaných zmien. „Zákazníci nie sú dostatočne informovaní o legislatívnych zmenách, ktoré prinesú iné zdaňovanie a to ich vedie k snahe uzatvoriť obchod do konca roku,“ hovorí Michal Ružek, konateľ realitnej kancelárie Mitan SK.

Podľa Henry Silvu, výkonného riaditeľa Century 21, sa o byty zaujímajú hlavne mladí ľudia. „V krízovom období z realitného trhu dočasne vypadli špekulatívni kupujúci, ktorí byty nakupovali s cieľom ďalej ich predávať alebo prenajímať,“ vysvetľuje zmeny Silva.

Stále je pretlak
Napriek oživeniu trhu, len v Bratislave zostáva podľa Lexxusu ešte takmer 4400 voľných bytov. „Ponuka je vyššia ako reálny dopyt. Kupujúci si teda stále môžu vyberať, aj keď reálna ponuka v zodpovedajúcej kvalite a cene zase až taká široká nie je,“ vysvetľuje Veronika Komorníková, riaditeľka realitného portálu Trh.sk

Aj pre pretlak voľných bytov nemôžu ísť predajcovia s cenami hore. Ďalším dôvodom je citlivosť zákazníkov na zmenu ceny. „Záujemcovia o byt sa už pred obhliadkou informujú na možnosť zníženia ponukovej ceny. Viacero ani nejde na obhliadku, pokiaľ nie je prerokované zníženie ceny,“ hovorí o prípadoch z praxe Ružek.
Kým posledné týždne v roku záujem o byty pravidelne ustáva, tento rok môže byť iný. „Predvianočné obdobie ešte môže byť ovplyvnené prípadným prijatím novely zákona o dani z príjmov, podľa ktorej by príjem z predaja nehnuteľnosti už nebol oslobodený od dane,“ upozorňuje Silva. V takomto prípade by podľa jeho slov prebiehali obchody ešte aj v posledné dni tohto roka.

http://hnonline.sk/firmyafinancie/c1-48273690-zaujem-o-byty-stupa-trh-lamal-rekordy

Archív

Aktuality

Račan: Grafobal poskytol pozemky na cyklotrasu

Investor novej rezidenčnej štvrte Račany Bianco, spoločnosť Grafobal Group Development, poskytol pozemky pre výstavbu Malokarpatsko-šúrskej cyklomagistrály, ktorá prepojí Raču, Vajnory a Svätý Jur.

Viac

Grafobal poskytol pozemky na cyklotrasu

Investor novej rezidenčnej štvrte Račany Bianco, spoločnosť Grafobal Group Development, poskytol pozemky pre výstavbu Malokarpatsko-šúrskej cyklomagistrály, ktorá prepojí Raču, Vajnory a Svätý Jur.

Viac

Ďalšie